zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: סקס !!! סקס !!! סקס !!!

תמונה קטנה סקס !!! סקס !!! סקס !!! פורסם על ידי תם רון
בתאריך 12/8/2003
בכתבה זו צפו 15494 גולשים

8 נק' על פורנוגרפיה

לרגל ערוץ הפלייבוי שעתיד לככב בישראל,

בחירת המנחה הישראלית,

וסתם לידע כללי:

 

·        מה זה בעצם פורנוגרפיה?

 

על פי הפשט – פורנה  = זונה, גרפוס = רישום.

וקצת יותר בהרחבה מספר מדינות ופילוסופים נתנו הגדרות שונות לפורנוגרפיה:

 

  • ע"פ המילון הגרמני דודן: "פורנוגרפיה מוגדרת כמה שמתעלם מהאספקטים הפסיכולוגיים, הנפשיים והיחסיים של המיניות, וכן כל מה שאינו לגיטימי במיניות: פדופיליה, גילוי עריות, זואופיליה, סנאף.

 

  • ע"פ חוק לוקסמבורג: הצגות משפילות בתמונה ובמילים של בני אדם כאובייקטים מיניים, בהן אותם בני אדם נאנסים, בפות, בפה או בפני הטבעת, נחדרים ע"י בעלי חיים או ע"י עצמים בפות, בפה או בפי הטבעת. קושרים אותם, מרביצים להם, פוצעים אותם, מטילים בהם מום, חותכים אותם או שהנם קורבנות לאלימות בצורה כזו או אחרת ונראים כאילו הם נהנים מהכאב, ההשפלה או הדיכוי שלהם. פדופיליה, זואופיליה ונקרופיליה יש לאסור בכל מקרה.

 

  • ע"פ פינקלקראוט וברוקנר פורנוגרפיה מוגדרת כמצב לא נרטיבי (נורמלי) של הליבידו.

 

  • ע"פ קטלין ברי פורנוגרפיה הנה אידיאולוגיה של סדיזם תרבותי. החדרה של התנהגות סדיסטית למיין סטרים של ההתנהגות המקובלת.

 

  • ע"פ ליז האנט: "הפורנוגרפיה שמציגה אברים או אקטים מיניים במטרה בלעדית לעורר גירוי מיני אצל הקורא או הצופה".

 

·        דמות האישה בפורנוגרפיה או צייר לי אישה

 

האישה בפורנוגרפיה מצטיירת כחסרת ישות עצמאית. כל כולה נקב. האישה מותרת לכל התעללות, מותר להשתין עליה, מותר לחרבן עליה ומותר כמובן לכסותה בזרע.

הנשים תמיד מוצגות בעמדות "נצפות" ע"י הגברים כמי שכל ייעודן הוא לעורר את מיניות הגבר ולספקו.

 

 

 

·        דמות הגבר בפורנוגרפיה או צייר לי נסיך לוחם

 

הגברים מופיעים כיצורים ברוטליים, ברבריים ובעלי ביצועים לא אנושיים. פעמים רבות הגברים מופיעים בסצנות אלימות או כמושיעים את הנשים מידי גבר אחר.

הגברים לעולם יצפו בנשים, יהיו עליונים ביחס לנשים, לעיתים קרובות הם יהיו מקור הסבל של הנשים (אולם כאמור בהמשך הסבל והאלימות בפורנוגרפיה גורמים הנאה לנשים). עם כן, גם דמותם של הגברים בפורנוגרפיה מקדמת את האלימות נגד נשים ומנציחה את חוסר השוויון.

ע"פ סוזן סונטאג השימוש הקבוע בפורנוגרפיה מוביל את הגבר בין סקס ויחסים רגשיים. הפורנוגרפיה מקדמת את הסקס בין חלקי הגוף. סקס ללא אדם. מה שעושה הפורנוגרפיה זה ליצור פער אצל הצופה בין קיומו כאדם וקיומו כישות מינית, בעוד שבחיי יום יום אדם בריא זה אדם שאינו מאפשר לתהום שכזאת להיווצר.

 

 

·        פורנוגרפיה וגזענות

 

הפורנוגרפיה רוויה בגזענות. אצל נשים שחורות הופך צבע העור מושא לאלימות. ליהודיות שמורה פורנוגרפיה של השואה: יהודיה צעירה הולכת מתדפקת על שערי אשוויץ ומתחננת שיקבלו אותה למחנה. כאשר היא בפנים, כל התעללות גוררת אורגזמה. הגרוע מכל שמור לנשים האסיאתיות (יש הסוברים שכתוצאה ממלחמת ויאטנם). הן תלויות כחתיכות בשר על ווים, על עצים, על משקופים, על מנורות. הן תלויות קשורות, כפותות וחבושות, כשפניהן אינן נראות.

 

·        המסר החברתי

 

סצנה אופיינית לסרטי כפי שמתוארת בעיתון הארץ: "אישה מספרת על משחק מיני שהיא משחקת עם בעלה. הם מדמים כי הבעל הוא אנס הפורץ לחדרה ואונס אותה. בתחילה היא מתנגדת, אולם מהר מאד היא נהנית מכך. כשמגיע הבעל, כעת בתפקיד סופרמן, להציל את האישה ומגרש את האנס, הוא אינו מתיר את כבליה, אלא ממשיך במקום שהאנס הפסיק. הכל למרבה הנאתה של האישה". המסר חד וחלק: הפנטסיה המינית של נשים היא להיאנס. האונס מוצג כגורם הנאה לאישה ולכן נותן לגיטימציה לפנטזיה גברית על אונס אישה.

סרטי פורנוגרפיה משפיעים ללא כל ספק על התנהגות הציבור ובראש ובראשונה על אובדן הרגישות כלפי נשים כיצורים אנושיים. חוקרים מצאו שבאזורים נגועים בפורנוגרפיה עלה אחוז מקרי האונס. רוב הנשים שמופיעות בסרטי הפורנוגרפיה היו ברובן קורבנות לניצול מיני בילדותן ע"י אבותיהם או סרסור והחברה מעלימה עין כי הן זונות וזונות "אי אפשר לאנוס".

 

הפורנוגרפיה מקדמת את השוביניזם. מעבר להיותה אסורה מפני שאינה מוסרי היא אסורה מפני שהיא בלתי שוויונית בהציגה נשים נחותות מגברים ונותנת לגיטימציה ליחס בלתי שוויוני כלפי נשים ולאלימות נגדן.

 

כמו כן היא מוזילה את האלימות נגד נשים. במקום להוקיע את התוקף ולהזדהות עם הקורבן נותנת הפורנוגרפיה לגיטימציה למוצג בה. תקיפת נשים ועינוין הם "בסדר" כיוון שהנשים ראויות לאלימות נגדן ונהנות מכך.

 

·        פורנוגרפיה וחינוך מיני

 

הנקודה כאן היא אמביוולנטית ותלויה בהגדרה הפורנוגרפיה באם הפורנוגרפיה היא כל הצגה של המיניות לפיכך היא הדרך המדינה להעברת אינפורמציה על מיניות. אם מצמצמים את ההגדרה של פורנוגרפיה אזי ישנם כלים אחרים לתת אינפורמציה על מין.

הפורנוגרפיה מחבלת באושר הן של הגבר והן של האישה היות שע"פ הפורנוגרפיה האישה נהנית להיות כלי לתשוקותיו הפרימיטיביות של הגבר. גם אם המכור לפורנוגרפיה מודע שזה מיתוס אשלייתי ושקרי הוא אינו יכול להשתחרר מכך ברמה הרגשית. הפורנוגרפיה היא למעשה נגד המיניות כי היא יוצרת בני אדם חסרי יכולת ומתוסכלים באהבה.

לסיכום, פורנוגרפיה במתכונתה הנוכחית אינה מסוגלת להוות כלי להעברת אינפורמציה על מיניות.

אם כן איך אמורה המדינה להתמודד עם השלכות הפורנוגרפיה?

האם המדינה צריכה לאפשר הפצת פורנוגרפיה על כלל סוגיה שמצנזרים את המיניות הנשית ומעוותים את המיניות הגברית? או לאסור חלק מהסוגים (פדופיליה, נקרופיליה, זאופיליה, סנאף)? ואולי לאסור גם פרונוגרפיה של בגירים?

כעובדה לא ניתן לאכוף את תעשיית הפורנו (לשם השוואה נסו לחשוב על עישון בפעילויות צופיות שנאסר פעם והאיסור בוטל כיוון שלא ניתן היה לאכוף אותו) והפתרון הוא ליצור קמפיין הסברתי וחינוכי על הרס של התעשייה הזו.

לכן עדיף לשים דגש על חינוך למיניות שוויונית. צריך שבתי הספר יהוו במה מנוגדת לשיח הסקסיסטי המובע בפורנוגרפיה. אין צורך לצנזר את הפורנוגרפיה – צריך לחנך יחידים שאינם זקוקים לפורנוגרפיה משום הצנזורה תיצור שוק שחור (כמו בתקופת היובש בארה"ב).

 

 

·        פורנוגרפיה והקהילה ההומו-לסבית

 

למעשה, לקהילה ההומו-לסבית יש אינטרס להתיר את הפורנוגרפיה. הפורנוגרפיה מאפשרת להציג בחופשיות את סגנון החיים שלהם כדי לקבל אישות חברתי לבחירתם. במקרה זה ממלאת המדיה בנליזציה של סגנון חיים מסוים. איסור הפורנוגרפיה יכול להביא לתוצאות שליליות עבור הקהילה שמשתמשת בפורנוגרפיה כדי לחקור את הזהות המינית שלה וכדי להדגיש את השוני המיני שלה. הזכות הלגיטימית של המיעוטים לביטוי כוללת גם יצירת פורנוגרפיה אך עדיין לא נותנת להם זכות לניצול. על כן האיסורים החלים על פורנוגרפיה הטרוסקסואלית צריכים לחול גם על פורנוגרפיה הומוסקסואלית ולמנוע אלימות, פדופיליה, זואופיליה וסנאף.

 

·        פורנוגרפיה וחופש הביטוי

טענה חבוטה זה מכבר היא שפורנוגרפיה היא אמצעי ביטוי לגיטימי שאף מעוגן בחוקה האמריקנית. אולם למעשה הפורנוגרפיה מצנזרת את חופש הביטוי של חצי מהאנושות. המסר שהפורנו מעביר, כפי שנכתב לעיל, שנשים אכן חושקות באלימות ומזמינות אותה על עצמן. הצופים בפורנוגרפיה אינם שומעים את זעקות הנשים. המציאות שבה חיות הנשים, מציאות של התעללות מינית גו, גוזרת שתיקה. למעשה חופש הביטוי המתיר פורנוגרפיה למעשה מגן על חופש הביטוי של הסרסור ולא של הנשים. יתרה מזאת הפורנוגרפיה מכאיבה לנשים ולילדים ופוגעת בהם ולפיכך פוגעת בזכויות אחרות הזכות לשלמות הגוף ולכבוד אנושי.

התרת הפורנוגרפיה פירושה שגוף האדם הנו מוצר צריכה, שניתן למכור אותו ושאדם עצמו יכול למכור את עצמו ולתת מרצונו אישור לאדם אחר למכור אותה. זוהי פרצה קוראת לגנב וסכנה לזכויות האדם של כולנו.

            


קישורים

דיווחים ב-ynet

ידיעה כללית

דיון בבג"צ

מחאת ארגוני הנשים

פלייבוי לא פורנוגרפיה ע"פ החוק

ראיון מורה שהתמודדה על משרת המנחה הנחשקת

 

מתוך הארץ

הצביעות של הפלייבוי

 

מאמרים של מכון תודעה

 

אנדריאה דבורקין על פורנוגרפיה מתוך האתר של סנונית

 י

גלריה כרזות נגד סחר בנשים

 

דעות נוספות מתוך אתר רשימות

פרסם כתבה »